Fibrin bohatý na krevní destičky – průlomová terapie v léčbě onemocnění pohybového aparátu

Plasma Complex Premium – Laboratorium Piękna 20.11.2020

Plasma Complex Premium -Szymaniak-Osipowicz 26.11.2020
Autologní fibrin bohatý na krevní destičky
Potřeba účinné léčby onemocnění pohybového aparátu vyústila v intenzivní rozvoj výzkumu růstových faktorů krevních destiček (PRP - Platelet Rich Plasma) a autologního fibrinu bohatého na krevní destičky (PRF - Platelet Rich Fibrin). Lékaři nyní mohou díky regenerativní medicíně účinněji pomáhat pacientům s úrazy, syndromy z přetížení nebo degenerativním onemocněním kloubů.
Autologní fibrin bohatý na krevní destičky (PRF),je koncentrát vlastních destičkových růstových faktorů (PRP) a fibrinu. Autologní fibrin bohatý na destičky připravený z krve pacienta obsahuje destičkové růstové faktory, které aktivují kmenové buňky. Tyto faktory stimulují regeneraci kloubních chrupavek, šlach, svalů a kostí, působí na aktivaci a migraci kmenových buněk, syntézu kolagenu a tvorbu krevních cév. Fibrin bohatý na krevní destičky vytváří síť vláken, na které se prostřednictvím stimulace růstovými faktory krevních destiček ukládají kmenové buňky, které vytvářejí kostru pro regenerující se tkáň. Velkou výhodou této léčby je skutečnost, že připravený autologní fibrin bohatý na krevní destičky je v tekuté formě. (I-PRF, injekční fibrin bohatý na krevní destičky), což umožňuje jeho aplikaci jako injekci pod ultrazvukovým vedením přesně na postižené místo. Několik minut po podání vytvoří v cílovém místě trojrozměrnou strukturu, která působí jako vnitřní obvaz na nemocné místo a zároveň se pomocí kmenových buněk přebudovává na nemocnou tkáň.
Výhodou autologního fibrinu bohatého na krevní destičky (I-PRF) oproti běžné plazmě bohaté na krevní destičky (PRP) je vytvoření trojrozměrné sítě, která doplňuje nemocné tkáně a vytváří tak biologický obvaz. Autologní fibrin bohatý na krevní destičky využívá schopnost těla se samoregenerovat. Jeho podávání vyvolává stejnou reakci, jakou vidíme při hojení ran nebo zlomenin kostí. Protože v některých situacích (věk, syndromy přetížení, degenerativní onemocnění) je schopnost regenerace vyčerpána, je navozena podáním autologního fibrinu bohatého na destičky. Proces hojení je proto podporován koncentrací přírodních kmenových buněk a růstových faktorů.
Indikacemi podávání autologního fibrinu bohatého na destičky jsou bolesti způsobené syndromy z přetížení, osteoartrózou, zlomeninami, svalovými poraněními a podporou regenerace při ortopedických výkonech.
Autologní fibrin bohatých na krevní destičky je indikován u syndromů přetížení vazů a šlach, plantární reliéf (patní ostruha), šlacha šlacha šlacha šlachy rameno (rotátorová manžeta).
Vlastnost fibrinu bohatého na krevní destičky, který mu umožňuje vyplnit tkáňové defekty, umožňuje jeho použití při poruchách kostního spojení, kostních cystách a natržení svalů. Podpůrně se používá při ortopedických operacích, jako jsou rekonstrukce vazů, opravy menisku a rekonstrukce kloubních chrupavek.
Podávání autologního fibrinu bohatého na krevní destičky nastartuje přirozenou regeneraci tkání. Analgetický účinek je způsoben hojením léze, na rozdíl od léků proti bolesti nebo steroidních přípravků. Ty pouze zmírňují pocit bolesti, neovlivňují hojení tkáně a často také přispívají k její degradaci. Vzhledem k době potřebné k regeneračnímu procesu se účinky léčby podáváním autologního fibrinu bohatého na destičky dostavují až po 1-3 týdnech. Tím, že hojí nemocnou tkáň, vám však umožní užívat si bezbolestnou funkci po dlouhou dobu.
Bezpečnostní profil této léčebné metody je velmi vysoký. Používají se pouze vlastní buňky pacienta, což minimalizuje riziko nežádoucích účinků.
Postup při podávání autologního fibrinu bohatého na krevní destičky zahrnuje odběr pacientovy vlastní krve, stejně jako se odebírá pro běžné laboratorní testy. V závislosti na diagnóze se objem pohybuje od 10 ml do 40 ml.
Krev připravená ve specializované centrifuze umožňuje separaci léčivé frakce, tedy koncentrátu autologního fibrinu bohatého na destičky (I-PRF). Do postižené oblasti se podává autologní koncentrát fibrinu bohatý na krevní destičky.
Okolní tkáně mohou být anestetizovány, což zmírňuje bolest během podávání. Podání pod ultrazvukovou kontrolou zvyšuje přesnost lokalizace léze. Celá procedura se opakuje až do zhojení, nejčastěji 1-3x v intervalu 3-4 týdnů. Mezi kontraindikace zákroku patří onemocnění krve, aktivní nádorová onemocnění, onemocnění jater, exacerbace revmatologických onemocnění, užívání antikoagulancií, tedy léků na ředění krve, včetně derivátů kyseliny acetylsalicylové (aspirin, acard, polocard).
Jak se na proceduru připravit?
Důležité je správně hydratovat organismus vypitím alespoň 1,5 litru vody, nejlépe pár hodin před zákrokem.
Léky na ředění krve (včetně derivátů aspirinu, jako jsou Acard a Polocard) a léky proti bolesti (včetně mastí) by měly být vysazeny 3 dny před a 7 dní po zákroku. Použití paracetamolu je povoleno. Před i po podání je třeba se vyhnout fyzické aktivitě.
Po podání autologního fibrinu bohatého na krevní destičky budou vyžadována lékařská doporučení. Obvykle se jedná o omezení fyzické aktivity, použití stabilizátoru nebo ortézy specifického pro onemocnění a rehabilitaci.
Vysoké účinnosti v léčbě lze dosáhnout dodržováním indikací a doporučení. V kombinaci se zkušenostmi lékaře a efektivitou ultrazvukově řízené aplikace lze očekávat velmi dobré léčebné výsledky.