Fibrin bohatý na krevní destičky v regenerativní medicíně

Plasma Complex Premium & SKIN UP – MCKMAA 14.02.2021

JADE 2021
Fibrin bohatý na krevní destičky (PRF) v regenerativní medicíně.
Platelet Rich Fibrin (PRF) je autologní tkáňový biostimulátor, který vzbuzuje velký zájem a naděje v estetické medicíně. Léčba pomocí PRF se úspěšně používá ve stomatologii, ortopedii a sportovní medicíně. Fibrin se stejně jako plazma bohatá na krevní destičky (PRP) získává z krve pacienta, ale díky jinému systému zpracování nabízí širší, kompletnější a perspektivnější spektrum regeneračních možností.
Rich-cell fibrin je suspenze s vysokou koncentrací krevních destiček a dalších prvků, které stimulují regenerační procesy. Díky své trojrozměrné struktuře jsou krevní destičky déle stimulovány k uvolňování klíčových regeneračních růstových faktorů: epidermálního destičkového růstového faktoru PD-EGF, destičkového růstového faktoru PDGF, vaskulárního endoteliálního růstového faktoru VEGF, fibroblastového růstového faktoru bFGF a transformačního růstu faktor TGFb, stejně jako cytokiny způsobující migraci mezenchymálních buněk do místa vpichu. Krevní destičky a leukocytární cytokiny jsou důležitými složkami tohoto biomateriálu a fibrinová matrice, která je podporuje, je nápomocná při vytváření faktorů odpovědných za skutečný terapeutický potenciál PRF.
Efektem podávání PRF do místa poškození je dlouhodobá stimulace trombocytů k uvolňování růstových faktorů, usměrnění migrace mezenchymálních kmenových buněk do místa poškození a silná chemotaxe způsobená působením leukocytů. Tento proces silně zintenzivňuje biologickou regeneraci tkání, způsobuje probuzení „spících“ mezenchymálních kmenových buněk, které proliferují do jednotlivých chybějících buněčných linií a nastartují regeneraci tkání.
Rich-cell fibrin je autologní přípravek, který velmi dobře funguje při léčbě jizev, jak poúrazových, tak při léčbě popálenin. Terapeutický cyklus závisí na stupni poškození tkáně a především na věku pacienta. U dětí někdy stačí k dosažení dobrého regeneračního účinku 2-3 ošetření v měsíčních intervalech.

Někdy je poškození hluboké a regenerační mechanismy nesprávné - se vznikem keloidu, např. po popálení. V takovém případě se zaměřujeme na dlouhou terapii, často podpořenou kompresivní terapií (v případě mého pacienta se jednalo o personalizovanou kompresní masku a celý proces léčby nám trval rok a půl).

Terapie se týkala nejen obličeje, ale i rukou a předloktí. Zpočátku jsme museli řešit keloidní jizvu na tvářích a nad horním rtem (částečně s postižením labialis), obtížně se hojící tkáňové defekty na obou spáncích a pozánětlivé jizvy a zbarvení na rukou. Během roku a půl jsme se setkali 10x, nejprve každý měsíc a po odeznění nadměrného jizvení každé 3 měsíce. Myslím, že stálo za to věřit v sílu fibrinu.

Jak vlastně funguje buněčný fibrin? To je proces, na jehož efekt si musíme počkat – jak v léčbě, tak v Anti-Aging terapii. Lze předpokládat, že v počáteční fázi dochází k procesu množení nových epidermálních buněk, fibroblastů a pericytů nezbytných v procesu tvorby nových tkání. Vzniká nový kolagen a především cévy. V dalších fázích tyto cévy povedou k lepšímu okysličení, výživě nové kůže a obnovení správných podmínek pro hojení a růst nové tkáně.
Za zmínku stojí unikátní vlastnost PRF – jeho „inteligence“. Při této metodě nehrozí hyperkorekce nebo přestimulace, oprava je samoomezní, nevybuduje patologickou tkáň a pouze (a co nejvíce) obnovuje správné podmínky růstu a hojení.

Terapie PRF hraje stále důležitější roli v mnoha odvětvích medicíny, vzbuzuje naději a – ačkoli je ve fázi výzkumu – je s největší pravděpodobností budoucností regenerativní medicíny a medicíny proti stárnutí..